Przygotowanie do FCE – samodzielnie lub z pomocą lektora

FCE to certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym. Jego uzyskanie otwiera drogę do podjęcia zagranicznych studiów oraz pracy w anglojęzycznych firmach. Do egzaminu, w celu zdobycia certyfikatu, można przygotować się przy pomocy lektora bądź samodzielnie.

Przygotowanie do FCE z pomocą lektora

Pomoc lektora w celu właściwego przygotowania do egzaminu (tutaj) może być odpowiednia dla osób, które potrzebują kogoś, kto zaplanuje im naukę oraz dostosuje zajęcia pod ich potrzeby. Dodatkowo lektor monitoruje postępy w nauczaniu i kładzie nacisk na poprawę słabych punktów znajomości języka. Z reguły nauczyciel korzysta również z odpowiednich materiałów opierających się na rozwoju aspektów wymaganych na egzaminie. Jednocześnie uczeń dostaje możliwość dostępu do dodatkowych materiałów anglojęzycznych. Szczególną zaletą nauki z lektorem jest fakt, że na bieżąco koryguje błędy wymowy, a także może wyjaśnić niezrozumiałe kwestie gramatyczne. Minusem nauki z lektorem jest fakt, że trzeba za takie lekcje zapłacić.

Samodzielne przygotowanie do FCE

Indywidualna nauka do egzaminu może być rozwiązaniem dla tych, którzy są w stanie ją sami zaplanować, a także nie chcą wydawać pieniędzy na zajęcia z lektorem. Rozwój umiejętności wymaganych do egzaminu, takich jak:

– czytanie ze zrozumieniem,
– rozumienie ze słuchu,
– znajomość gramatyki,
– mówienie,
– pisanie,

umożliwia szeroka gama dostępnych materiałów w Internecie. Każdy znajdzie w nim mnóstwo anglojęzycznych książek, czasopism, audiobooków czy podcastów. Ponadto, wiele aplikacji bądź stron internetowych do nauki pisania tekstów po angielsku pozwala na jednoczesną korektę błędów. Pomocne w nauce mówienia oraz właściwej wymowy może być nagrywanie siebie podczas opowiadania o dowolnym temacie po angielsku.