Jak wybrać odpowiednią maść przeciwbólową i przeciwzapalną?
Maści przeciwbólowe są doskonałym sposobem leczenia bólu stawów i mięśni. Zawiera substancje należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Najlepsze i najskuteczniejsze maści przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierają również dodatkowe składniki, które działają chłodząco lub rozgrzewająco (w zależności od przyczyny bólu). Jaką zatem maść przeciwzapalną i przeciwbólową wybrać?
W jaki sposób stosować maści przeciwbólowe i przeciwzapalne?
Maści przeciwbólowe, które zawierają związki należące do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) stosowane są w leczeniu bólu mięśni i stawów. Mogą również zawierać składniki o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym dla ukojenia. Efekt rozgrzewający rozluźnia mięśnie, efekt chłodzenia paraliżuje. Przyczyna bólu określa, którego użyć. Warto zastosować pasek przeciwzapalnego żelu lub maści , aby oczyścić bolący staw i otaczającą go skórę. Zawarte w nim składniki aktywne przechodzą przez naskórek i skórę właściwą i docierają do miejsca działania. Im cięższy stan zapalny, tym lek łatwiej przenika do przestrzeni stawowej. Maść należy nakładać kilka razy dziennie (zwykle 3-5 razy). Po aplikacji należy umyć ręce, aby uniknąć przypadkowego podrażnienia oczu. Jest to bardzo istotne w przypadku maści z dodatkiem składników rozgrzewających lub chłodzących. Należy pamiętać, że maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych nigdy nie należy nakładać na uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.
Maść na mięśnie oraz ścięgna
Ból mięśni i ścięgien można również złagodzić maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi zawierającymi leki z grupy NLPZ. Zawarte w nim składniki aktywne to głównie: ibuprofen, etofenamat, salicylan metylu, diklofenak, naproksen, ketoprofen. Większość z nich jest dostępna bez recepty. Wyjątkiem są maści zawierające ketoprofen. Powodem jest możliwe działanie fotoalergiczne. Stosując zgodnie z zaleceniami lekarza, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i chronić miejsce nałożenia maści. Diklofenak występuje również w postaci plastrów do nałożenia na skórę.
Jeśli bolesność mięśni nie jest wynikiem nadużywania lub nie ustępuje po zastosowaniu kremów przeciwbólowych, należy porozmawiać z lekarzem. Osoby przyjmujące tzw. statyny obniżające poziom cholesterolu (takie jak atorwastatyna, rozuwastatyna) mogą odczuwać bolesność mięśni. Należy wówczas zachować szczególną uwagę i ewentualnie niepożądane działania należy zgłosić lekarzowi, jeśli takowe wystąpią.
Maść przeciwzapalna dostępna na stronie https://a-manada.pl/masci-zele-przeciwbolowe