Spray do uszu – kiedy i jak stosować?

Wydzielająca się w uszach wydzielina zwana woskowiną jest naturalną substancją chroniącą nasz narząd słuchu. Ma ona za zadanie neutralizować bakterie i w sposób naturalny chronić uszy. Niekiedy dochodzi jednak do sytuacji, w której zbyt duża ilość woskowiny zbiera się w uszach, powodując różne nieprzyjemne dolegliwości jak np. szum w uszach czy nawet ból. Warto wówczas sięgnąć po bezpieczne metody oczyszczania jak spray do czyszczenia uszu.

Spray do uszu – jak to działa?

Profesjonalny spray do higieny uszu pomaga pozbyć się nadmiaru woskowiny. Jest to sposób bezpieczny i nieinwazyjny w przeciwieństwie do patyczków do uszu, których należy używać jedynie do czyszczenia zewnętrznych części uszu. Oczyszczanie patyczkiem kanału mogłoby spowodować wepchnięcie czopa woskowego jeszcze głębiej. Spray z kolei dzięki zawartym w nim substancjom pomaga rozpuszczać zalegającą woskowinę. Na rynku znajdziemy preparaty, których bazą jest woda, olejki lub mieszanina wody i olejków. Oprócz właściwości rozpuszczających sparaye do uszu chronią narząd słuchu przed bakteriami i wirusami.

W jaki sposób korzystać ze sprayu do czyszczenia uszu?

Korzystanie z preparatów do czyszczenia uszu jest bardzo proste. Ważne jest, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólna zasada jest taka, by zaaplikować spray do czyszczenia uszu tak, by preparat nie wypływał z ucha. Dzięki temu będzie mógł skutecznie rozpuścić zalegający wosk. Jeżeli część płynu wypłynie z ucha, należy wyczyścić go wacikiem. Co ważne, nie należy wkładać aplikatora zbyt głęboko. Przed aplikacją dobrze jest potrząsnąć buteleczką i nacisnąć spust spraya kilkukrotnie, by mieć pewność, że z aplikatora wydobywa się preparat. Co do częstotliwości, zależy ona od rodzaju problemu. W przypadku zalegającego czopa spray do uszu należy stosować zazwyczaj przez pięć dni kilka razy dziennie. Jeżeli nie przyniesie to zakładanych rezultatów, konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty.

akovax, spray do czyszczenia i higieny uszu

Jakie składniki zawiera dobry spray do higieny uszu?

Jak już wspomniano mamy do wyboru trzy rodzaje tego typu preparatów. Mogą być one olejowe, wodne lub wodno-olejowe. Głównym zadaniem sprayów do uszu jest rozpuszczanie woskowiny. W związku z tym muszą one zawierać odpowiednio skomponowane składniki. W dobrych preparatach znajdziemy między innymi wodę morską, glicerynę, czy parafinę w formie ciekłej. Co więcej, spray do uszu może zawierać naturalne oleje roślinne jak olej ze słodkich migdałów czy olej jojoba. Poza tym preparaty takie zawierają substancje aktywne działające powierzchniowo np. koko betainę oraz te działające przeciwzapalnie np. wyciąg z nagietka.