Jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać?

Soczewki kontaktowe to popularna, chętnie używana alternatywa dla okularów. Można je nosić przez cały dzień, albo zakładać jedynie w niektórych sytuacjach, np. w trakcie uprawiania sportu lub podczas wyjść na miasto. Niezależnie od przeznaczenia, należy zadbać o soczewki i upewnić się, że higiena ich użytkowania stoi na najwyższym poziomie. Niezbędny do tego jest płyn do soczewek kontaktowych. W sprzedaży jest ich aż kilkanaście rodzajów. Który z nich wybrać?

Jak zadbać o soczewki kontaktowe?

O soczewki kontaktowe należy dbać, bo niewłaściwa ich pielęgnacja może doprowadzić do dyskomfortu takiego jak pieczenie oka, a w skrajnych przypadkach nawet do chorób narządu wzroku. Co istotne, nie jest to wcale aż tak czasochłonne zajęcie. Po pierwsze, należy stosować się do instrukcji producenta soczewek. Dotyczy to przede wszystkim sposobu ich przechowywania oraz dopuszczalnego czasu noszenia. Ich pielęgnacja jest szczególnie ważna w przypadku soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych, które trzeba utrzymywać w czystości.

Szczegółowa procedura różni się w zależności od produktu, ale zasadniczo opiera się na regularnym przemywaniu ich płynem do soczewek. Należy je też przechowywać w septycznym środowisku, najlepiej zamkniętym pudełku wypełnionym płynem. Co istotne, ciecz należy regularnie zmieniać, co najmniej raz dziennie. Odpowiedni pojemniczek do przechowywania soczewek jest z reguły dołączony do opakowania z płynem do soczewek.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Płyny do soczewek kontaktowych różnią się między sobą składem chemicznym, w tym substancją czynną, która ma największy wpływ na efektywność działania produktu. Porównując ze sobą poszczególne płyny warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę czy rozmiar opakowania, ale też na właściwości chemiczne. Dobry płyn do soczewek powinien mieć pH takie samo, jak ludzkie łzy. To bardzo ważne, bo właściwe parametry pozwalają na utrzymanie soczewek w czystości. Ponadto warto zwrócić uwagę na czas ochrony przed bakteriami deklarowany przez producenta. Im dłużej, tym lepiej, choć nawet najlepszy produkt trzeba regularnie zmieniać.

Przykładowo płyn do soczewek Opti-Free ma w składzie substancje chemiczne dające gwarancję prawidłowego działania i ochrony soczewek przed drobnoustrojami. To bardzo ważne, by przed rozpoczęciem czyszczenia zapoznać się z instrukcją stosowania dołączoną do produktu. Każdy płyn do soczewek kontaktowych ma własną, unikalną procedurę czyszczenia, do której należy się bezwzględnie stosować.

Płyn do soczewek to obowiązkowy produkt dla każdego użytkownika soczewek kontaktowych. Warto zadbać o higienę oczu i wybrać produkt wysokiej jakości, gwarantujący bezpieczne korzystanie z soczewek!